منو

© 2017 - Pan Advertising.
    Instagram - Telegram
0
چاپ کتاب

چاپ کتاب

کتاب 

شما در هر زمینه­ ای که فعالیت می­ کنید، شاغلید، هنرمندید، استادید، دانشجو هستید و… چاپ کتاب برای شما به منزله اعتبار می­ باشد. شما با چاپ کتاب در زمینه فعالیت خود می­ توانید وجهه ای کاملاً متفاوت با قبل پیدا کرده و در زمینه فعالیت خود فرد موفق­تری باشید.به عنوان مثال فرض می­ کنیم شما می­ خواهید معلم خصوصی برای فرزند خود بگیرید و یا در زمینۀ کاری خود فردی را استخدام کنید و یا برای آموزشی خاص پیش استادی بروید و… در شرایط مساوی شما بین کسی که کتابی در آن زمینه نوشته و کسی که چنین کاری نکرده، کدام را انتخاب می­ کنید؟

مراحل چاپ یک کتاب 

چگونه کتاب خود را چاپ کنم؟

 ابتدا با انتشارات تماس گرفته و قرار حضوری برای عقد قرارداد با انتشارات تنظیم می کنید.برای حضور در دفتر حتما از قبل هماهنگ کنید.

 بعد از حضور در دفتر و محاسبه دقیق هزینه چاپ قراردادی با شما بسته می شود که در آن نام کتاب و تعداد صفحات و مشخصات کتاب شما و هزینه چاپ و شرایط دیگر ذکر می شود و شما کتاب خود را بر روی فایل تحویل انتشارات می دهید.

 کتاب شما پس از حروفچینی و صفحه آرایی با اختصاص شابک به کتابخانه ملی فرستاده می شود و حداکثر پس از 10 روز و صدور فیپا توسط کتابخانه ملی برای گرفتن مجوز چاپ به ارشاد فرستاده می شود و پس از صدور مجوز توسط ارشاد (این مرحله ممکن است بین 1 هفته تا 3 ماه بسته به موضوع کتاب طول بکشد) حداکثر ظرف مدت 15 روز کاری کتاب شما چاپ و آماده می شود.

 پس از چاپ کتاب به شمارگان تحویل شما شده و انتشارات تعداد معینی (با توجه به موضوع) جلد کتاب از شما به صورت امانی برای پخش تحویل گرفته و پس از فروش و تسویه دوباره از شما کتاب می گیرد.قیمت پشت جلد را نویسنده تعیین می کند و بین 35 تا 50 درصد از قیمت پشت جلد به مراکز پخش و کتابفروشی تعلق دارد.(مراکز مختلف درصد های متفاوتی می گیرند).

پروسه پخش به این صورت است که کتاب شما پس از ارسال به مراکز پخش توسط این مراکز لیست شده و به کتابفروشی ها ارسال می شود و در صورت سفارش توسط کتابفروشی برای عرضه در کتابفروشی ارسال می شود.

بعد از یکسال چنانچه کتاب شما حتی پس از عرضه در نمایشگاه بین المللی فروش نرفت تعداد باقیمانده (به غیر از فروشکاه  اینترنتی)تحویل نویسنده می شود. تعدادی نیز به عنوان امانت برای شرکت در نمایشگاه بین المللی سالهای بعد ,نزد انتشارات باقی می ماند.انتشارات تمام تلاش خود را برای عرضه و فروش هر چه بهتر کتاب انجام خواهد داد.کتاب شما با توجه به موضوع کتاب در مراکز فروش نیز عرضه می گردد.

نکاتی درباره صفحه آرایی و آماده کردن فایل برای کسانی که خود می خواهند صفحه آرایی کتاب خود را انجام دهند:

برای بدست آوردن تعداد حدودی صفحات کتاب خود می توانید بدین صورت عمل کنید(تمامی فاصله ها به سانتی متر هستند):

 برای تبدیل کتاب به سایز رقعی اندازه سایز را 14.5 در 21 و Margins را 2 بگذارید.

 برای تبدیل کتاب به سایز وزیری اندازه سایز را 17.5 در 25 و Margins را 2.2 بگذارید.

 برای آماده کردن فایل کتاب اندازه ها را به روشی که ذکر شد تنظیم کنید. برای شماره گذاری صفحات دقت کنید که شماره گذاری دقیقا از همان صفحه اول شروع میشود. در واقع صفحه بسم ا… صفحه شماره یک است.

بهترین کار برای درست عمل کردن به این صورت است که کتابی را که تقریبا هم موضوع کتاب شماست به دست بگیرید و مطابق با آن صفحات خود را تنظیم کنید.

صفحه 1: بسم ا…. صفحه 2:سفید صفحه 3: عنوان کتاب و نام نویسنده یا مترجم صفحه 4: این صفحه مختص فیپا و شناسنامه کتاب است که توسط ناشر تهیه می شود که شما می توانید آن را سفید بگذارید.

صفحات بعدی شامل فهرست، مقدمه، تقدیم و … و مطالب اصلی است که کاملا می توانید با سلیقه خود آن را تکمیل نمایید.

نوع فونت: در واقع هیچ قانون و استاندارد اجباری برای تعیین نوع فونت کتاب وجود ندارد و کاملا سلیقه ای میباشد.

شما میتوانید کل کتاب خود را با توجه به سلیقه خودتان صفحه آرایی نمایید. گذاردن هدر و نوع چینش آن و شماره صفحات نیز سلیقه ای است.

 در پایان فایل رو به صورت پی دی اف درآورده و پس از چک کردن ،تحویل انتشارات دهید.

   مراحل آماده سازی یک کتاب برای چاپ

 1. تالیف ترجمه یا گردآوری توسط نویسنده
 2. تایپ ویراستاری و صفحه آرایی
 3. مراحل اخذ مجوز شامل شابک،فیپا،مجوز چاپ از ارشاد(که خود نیز شامل دو حالت میشود اول طی تمامی مراحل توسط نویسنده که به ناشر مولف معروف است و دوم طی تمامی موارد توسط ناشر)
 4. چاپ کتاب(لیتوگرافی.چاپ صفحات داخلی.چاپ جلد.سلفون جلد.صحافی)

شما پس از اتمام کار و تدوین منطقی مطالبتان باید مقدمه ای مناسب برای اثر خود بنویسید و فهرست (بدون شماره گذاری) تهیه کنید و پس از ویراستاری نسخه نهایی را برای صفحه آرایی آماده کنید. پس از صفحه آرایی،کتاب برای طی مراحل قانونی اخذ مجوز چاپ آماده است.
مدت زمان چاپ کتاب برای کتابهای علمی 30 تا 45 روز و برای سایر کتابها(شعر-رمان و کتابهای حوزه علوم انسانی) 2تا4 ماه می باشد.مدت زمان صدور مجوز از اختیار ناشر خارج می باشد.

انواع روش های چاپ کتاب 

کتاب پس از صدور مجوز چاپ وارد مراحل چاپ می­ شود. روش­های مختلفی برای چاپ کتاب وجود دارد که شما می­توانید هریک از آن­ها را برای چاپ کتاب خود انتخاب نمایید.

 •   چاپ دیجیتال

این روش مناسب چاپ با تیراژ پایین است و در آن نیازی به فیلم و زینک (لیتوگرافی) نیست. چنانچه قصد چاپ زیر 200 جلد را دارید این روش مناسب است. توجّه داشته باشید این روش برای چاپ با تیراژ بالاتر مقرون به صرفه نیست.

 •  ریسوگراف

دستگاه ریسوگراف، دستگاهی شبیه دستگاه کپی در مقیاس بزرگتر است.چاپ با دستگاه ریسوگراف ارزانتر تمام می­شود ولی دارای کیفیت بسیار پایینی است.(انتشارات آرنا هیچیک از کتابهای خود را با این روش به چاپ نمی رساند).

 • چاپ اُفست

بهترین روش چاپ کتاب، چاپ اُفست است. چاپ اُفست دارای کیفیت مطلوبی است و برای تیراژهای بالا (500 عدد به بالا) بسیار مقرون به صرفه است.

  انواع قرارداد با ناشر

 •  حق تألیف

در این نوع قرارداد ناشر با شما قرارداد بسته و درصدی از قیمت پشت جلد ضربدر تیراژ را به عنوان حق تألیف به شما پرداخت می ­کند. این نوع قرارداد را ناشران بیشتر با کسانی می ­بندند که شناخته شده و کتابهایشان پرفروش باشد. این نوع قرارداد می­تواند برای بعضی از افراد جذاب باشد زیرا نه هزینه­ ای پرداخت می­کنند و نه در پخش نقشی دارند ولی چنانچه فروش کتاب خوب باشد این افراد ضرر می ­کنند. چنانچه به فروش کتاب خود مطمئن هستید زیر بار این نوع قرارداد نروید. در این نوع قرارداد حق چاپ همیشه برای ناشر محفوظ می­ ماند.

 • مشارکت

در این نوع قرارداد هزینه ­های چاپ بین ناشر و نویسنده تقسیم شده و سود فروش نیز به همان نسبت بین ناشر و نویسنده تقسیم می­ شود.

 •  واگذاری کتاب

شما با این قرارداد کتاب خود را با دریافت مبلغی برای همیشه به ناشر واگذار کرده و هیچگاه هیچ مبلغ دیگری دریافت نکرده و حق چاپ کتاب خود را نخواهید داشت.

 • سرمایه ­گذاری مولف

در این حالت مولف تمام هزینه­ ها را پرداخت کرده به صورتی که هزینه­ های چاپ را به عنوان حق نشر به ناشر می­ پردازد. تمام سود این فروش در این نوع قرارداد متعلق به مولف است.

 هزینه چاپ کتاب

 هزینه چاپ کتاب با توجه به تیراژ و سایز و تعداد صفحات متغیر است.

 ولی هزینه چاپ یک کتاب شامل موارد زیر می شود:

صفحه آرایی و حروفچینی و طرح جلد و خدمات اداری شامل شابک فیپا و مجوز که به تیراژ بستگی ندارد.

هزینه کاغذ و چاپ و جلد و صحافی که با توجه به تیراژ و تعداد صفحات و سایز کتاب تعیین می شود.

دقت کنید که در چاپ کتاب با تیراژ پایین(زیر ۲۰۰ جلد) به دلیل اینکه چاپ دیجیتال انجام می شود و چاپ دیجیتال هزینه بالایی دارد فروش کتاب در این روش صرفه اقتصادی ندارد. و در تیراژهای خیلی پایین ممکن است هزینه انجام شده بر روی هر جلد حتی از قیمت پشت جلد هم بیشتر شود.

به همین دلیل چاپ با این روش برای افرادی که انگیزه شان از چاپ کتاب دلیل دیگری غیر از فروش است و یا اساتیدی که نیاز به تعداد محدود کتابشان برای تامین نیاز دانشجویان خود دارند مناسب است.

طرح جلد کتاب

 طرح  جلد به نظر بسیاری از صاحب نظران این مرحله از اهمیت بسزایی برخوردار است. داشتن یک طرح جلد مناسب می­ تواند تا حدود زیادی به موفقیت یک کتاب کمک کند. هزینه کردن بر­ روی طراحی جلد یک کتاب نوعی سرمایه­ گذاری است. یک طرح جلد ضعیف می­ تواند یک کار بسیار خوب را در کنج انبارها نگهدارد. طرح جلد کتاب شما همانند ویترین برای یک مغازه است. پس در انتخاب طرح جلد و طراحی آن دقت کنید. در طراحی جلد یک کتاب باید به قطع کتاب و عطف آن با توجه به تعداد صفحات کتاب، توجه داشته باشید.

سایزهای کتاب

قطع کتاب اندازه
سلطانی  49×34
رحلی  28/5×21
وزیری 23/5×17
رقعی 21×۵/۱۴
خشتی 22×21/5
جیبی 14/5×10
پالتویی جیبی 21×10/5

چاپ کتاب

کلمه مورد نظر را بنویسید و Enter بزنید

سبد خرید